VIDEONICS
SEKCIASnímanie
IN01:00:31:12
ČÍTANIE10 min
KONTROLA

Snímkové frekvencie, regióny a prečo 29,97

Frekvenciu treba zvoliť pred prvým záberom. Rozhoduje o vzhľade pohybu, o tom, kde sa video bude premietať, aj o tom, či vám budú blikať svetlá.

Čo frekvencia mení

Snímková frekvencia určuje dve veci naraz: ako často kamera „pozrie“ na svet a koľko času pokrýva jedna snímka. Pri 24 fps je medzi dvoma snímkami takmer 42 ms — dosť na to, aby sa rýchly objekt posunul o kus obrazu. Oko si medzery doplní, ale vnímame ich ako typický „filmový“ pohyb s jemným trhaním pri rýchlych švenkoch. Pri 50 alebo 60 fps sú skoky polovičné a pohyb je plynulý, „živý“ — preto ho používa šport a priame prenosy, a preto pôsobí pri hranom filme pre časť divákov ako televízia.

Frekvencia nemení ostrosť jednotlivej snímky — tú riadi čas uzávierky. Pri rovnakom uhle uzávierky však vyššia frekvencia znamená kratšiu expozíciu, teda menej rozmazania a potrebu viac svetla.

INTERAKTÍVNE · PRIESKUMNÍK SNÍMKOVEJ FREKVENCIE

Porovnanie snímkových frekvencií

CAM A 00:00:00:00
Monitor A: snímková frekvencia
CAM B 00:00:00:00
Monitor B: snímková frekvencia
Rýchlosť prehrávania

Meriam obnovovaciu frekvenciu vášho displeja…

Okamihy, kedy kamera zaznamená snímku počas prvých 100 ms. Každá čiarka = jedna snímka.
Časová os 0 až 100 milisekúnd so značkami snímok pre 24, 25, 30, 50, 60 a 120 fps 0 ms 25 ms 50 ms 75 ms 100 ms 24 fps 41,67 ms 25 fps 40 ms 30 fps 33,33 ms 50 fps 20 ms 60 fps 16,67 ms 120 fps 8,33 ms
Oba monitory ukazujú ten istý pohyb, len vzorkovaný inou frekvenciou. Koleso so 8 lúčmi sa pri nízkej frekvencii môže zdať, že sa točí pomaly alebo dozadu (stroboskopický efekt).
i POZNÁMKA

Monitor alebo telefón dokáže ukázať najviac toľko rôznych obrázkov za sekundu, koľko je jeho obnovovacia frekvencia — typicky 60 Hz. 120 fps v reálnom čase tak na väčšine displejov neuvidíte. Preto má nástroj spomalenie: pri ¼ rýchlosti stačí na 120 fps displej s 30 Hz a časovanie snímok zostáva presné.

Mapa frekvencií

Bežné snímkové frekvencie a ich použitie
fpsPresná hodnotaKde sa používa
2424 alebo 24/1,001 = 23,976Kino, hraný film, seriály. Digitálne kino podľa DCI musí podporovať 24,000 fps. 23,976 je variant pre TV a streaming v 60 Hz regiónoch.
2525,000Vysielanie a výroba v regiónoch s 50 Hz sieťou — Európa vrátane Slovenska, väčšina Afriky, Ázie, Austrálie (bývalé oblasti PAL/SECAM).
3030/1,001 = 29,97 (aj 30,000)Vysielanie v regiónoch so 60 Hz sieťou — USA, Kanada, Mexiko, Južná Kórea, časť Japonska (bývalé NTSC). Na webe a v telefónoch aj presných 30.
5050,000Šport, priame prenosy a „živý“ vzhľad v 50 Hz regiónoch; 2× spomalenie v 25 fps projekte.
6060/1,001 = 59,94 (aj 60,000)Šport a priame prenosy v 60 Hz regiónoch, herné záznamy, obrazovky počítačov.
120120 alebo 119,88Snímanie na spomalenie (5× pri prehrávaní v 24 fps). Prehrávanie v reálnom čase vyžaduje displej s ≥ 120 Hz.

ITU-R BT.709, odporúčanie pre HDTV, výslovne definuje frekvencie 60, 50, 30, 25 a 24 Hz a pre 60, 30 a 24 aj varianty vydelené 1,001. Odtiaľ pochádzajú nepekné čísla 59,94, 29,97 a 23,976.

Prečo Európa 25 a Amerika 29,97

Prvé televízne normy zosynchronizovali snímanie s frekvenciou elektrickej siete, aby rušenie od siete v obraze „stálo“ a neplávalo. V 50 Hz krajinách tak vzniklo 50 polsnímok (25 snímok) za sekundu, v 60 Hz krajinách 60 polsnímok (30 snímok). Pri zavedení farebného vysielania NTSC v USA sa frekvencia znížila o 0,1 % (delenie 1,001), aby sa farebná nosná nerušila so zvukovou. Z 30 sa tak stalo 29,97 a z 60 sa stalo 59,94. Pre kompatibilitu toto delenie prežilo do digitálnej éry a prenieslo sa aj na 23,976.

Praktický dôsledok dnes: frekvencia sa stále drží regiónu, kvôli vysielaniu aj kvôli osvetleniu. Svetlá napájané zo siete blikajú dvojnásobkom sieťovej frekvencie a čas uzávierky musí s týmto rytmom ladiť. Kto točí na Slovensku 30 fps s uzávierkou 1/60 s pod žiarivkami, riskuje blikanie; 25 fps s 1/50 s je bezpečné.

Spomalenie a zrýchlenie

Spomalenie vzniká, keď sa materiál nasnímaný vyššou frekvenciou prehrá nižšou. Faktor = snímacia frekvencia ÷ frekvencia projektu.

Faktor spomalenia (snímanie → časová os)
Snímanév 24 fpsv 25 fpsv 30 fps
48 fps2×1,92×1,6×
50 fps2,08×2×1,67×
60 fps2,5×2,4×2×
100 fps4,17×4×3,33×
120 fps5×4,8×4×

Pre plynulé spomalenie musí kamera skutočne snímať vysokou frekvenciou (označuje sa ako „high frame rate“ alebo „S&Q“). Softvérové spomalenie bežného materiálu dopočítava medzisnímky — výsledok je odhad pohybu a pri zložitom pohybe vznikajú artefakty.

Miešanie frekvencií v jednom projekte

Časová os má jednu frekvenciu. Všetko ostatné sa jej prispôsobí — a spôsob, ako to strihový program urobí, ovplyvní výsledok:

  • Celočíselné násobky (50 → 25, 60 → 30) sú najjednoduchšie: vynechá sa každá druhá snímka alebo sa materiál interpretuje ako spomalenie.
  • 25 ↔ 24 sa v praxi rieši zrýchlením / spomalením o 4,17 % (25/24) — tzv. PAL speed-up. Zmení sa dĺžka aj výška tónu zvuku, ktorú treba korigovať.
  • 29,97 ↔ 25 nemá jednoduchý pomer. Konverzia buď opakuje / vynecháva snímky (viditeľné trhanie), alebo miešanie a interpoláciu pohybu (rozmazanie, artefakty). Na profesionálnu konverziu sú špecializované nástroje.
  • 23,976 vs. 24,000 — rozdiel 0,1 % na krátkom zábere neuvidíte, ale za hodinu je to 3,6 sekundy. Zvuk nahrávaný samostatne sa rozíde s obrazom.

Časový kód a drop-frame

Časový kód adresuje každú snímku ako HH:MM:SS:FF. Pri 25 fps je to priamočiare: snímky 00 až 24, potom ďalšia sekunda. Pri 29,97 fps by sa však časový kód počítaný po 30 snímkach za sekundu za hodinu odchýlil od hodín o 3,6 sekundy. Drop-frame časový kód to rieši tak, že na začiatku každej minúty — okrem každej desiatej — preskočí čísla snímok 00 a 01. Nevynecháva sa žiadna snímka obrazu, len čísla. Drop-frame sa zvyčajne značí bodkočiarkou pred snímkami: 01:00:00;00.